REGULAMIN PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA
PRZEZ RODZICÓW (PRAWNYCH OPIEKUNÓW) W ZPO W DROGINI
I. PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
1. Dzieci są przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów), którzy odpowiadają za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola
i z przedszkola do domu.
2. Dzieci są przyprowadzane do przedszkola w godzinach od 700 do 900, w przypadku dzieci 6-letnich do godz.. 800. W wyjątkowych sytuacjach późniejsze przyjście jest możliwe tylko po wcześniejszym poinformowaniu o tym wychowawcy.
3. Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur w sali zbiorczej. W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie ponosi odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
4. W godzinach od 700 do 800 rodzice (opiekunowie prawni) przyprowadzają dziecko
do sali zbiorczej (sala Tygrysków). Od godziny 800 grupa krasnali wychodzi
z wychowawcą do swojej sali.
5. Nauczyciel lub pomoc nauczyciela przyjmujący dziecko pod opiekę od rodziców zobowiązany jest zwrócić uwagę na wnoszenie przez dziecko zabawki i przedmioty- czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
6. Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
7. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobie nie należy przyprowadzać
do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać
w grupie z dziećmi zdrowymi. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielenia wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe, wziewne należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.
8. Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną rodzice zobowiązani są do przedłużenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
II. ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
1. Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców (prawnych opiekunów). Upoważnienie pozostaje
w dokumentacji przedszkola. Może ona zostać w każdej chwili zmienione lub odwołane.
2. Rodzice (prawni opiekunowi) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
3. Jeżeli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
4. Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego- nauczyciel zobowiązany jest do wylegitymowania tej osoby.
5. W szczególnych sytuacjach należy osobiście poinformować nauczyciela o odbiorze dziecka przez inną osobę upoważnioną w dniu przyprowadzenia dziecka do przedszkola bądź w dniu poprzedzającym.
6. Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania, miejsca pracy i numerów kontaktowych rodziców, opiekunów dzieci oraz upoważnionych pisemnie przez rodziców osób do odbioru dziecka.
7. Odbiór dziecka następuje w danej grupie do godziny 1400, a od 1430 z sali zbiorczej poprzez domofon, a na czas remontów przez dzwonek.
8. Nauczyciel powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć kto odbiera dziecko
z przedszkola. Z terenu przedszkolnego można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic bądź osoba upoważniona dotarł na miejsce pobytu grupy.
9. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu czy zachowanie agresywne.
W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą uprawnioną przez rodziców. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor.
10. Życzenie rodziców dotyczących nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
III. POSTĘPOWANIE W SYTUACJI NIEODBIERANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA LUB ZGŁOSZENIA SIĘ PO DZIECKO OSOBY NIEMOGĄCE SPRAWOWAĆ OPIEKI
1. Dzieci powinny być odbierane z przedszkola najpóźniej do godziny 1700.
2. W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z placówki w godzinach jej pracy (sytuacja losowa) rodzice są zobowiązani do poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.
3. W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców, prawnych opiekunów lub osób upoważnionych nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora placówki oraz skontaktować się z policyjną izba dziecka.
4. Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora, rady pedagogicznej i rady rodziców.
IV. POSTANOWIENIE KOŃCOWE
1. Z regulaminem przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola zostali zapoznani wszyscy pracownicy przedszkola 29.08.2022r. a rodzice na zebraniach grupowych na początku każdego roku szkolnego.
2. Regulamin obowiązuje wszystkich pracowników placówki, rodziców dzieci uczęszczających do placówki oraz osoby przez nich upoważnione do odbioru dzieci
3. Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.09.2022r.
Regulamin spacerów i wycieczek Przedszkola
w ZPO w Drogini
Podstawa prawna:
1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. 2018r. poz. 996 i 1000).
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz. 69 ze zmianami)
§ 1
Przedszkole organizuje wycieczki, imprezy i spacery oraz zajęcia w ogrodzie przedszkolnym, które służą do:
· poznania własnego regionu i kraju,
· wzbogacenia wiedzy o środowisku przyrodniczym, zabytkach oraz historii,
· kształtowania dyscypliny, umiejętności pracy zespołowej, dostrzegania potrzeb drugiego człowieka,
· integrowania zespołu przedszkolnego,
· upowszechniania aktywnego stylu życia,
· eliminowania niepożądanych zachowań poprzez wskazywanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu,
· poznawania zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach,
· wpajania zasad odpowiedniego zachowania się w różnych miejscach np. muzeum,
· uczenia samodzielności i zaradności.
§ 2
Spacery i wycieczki organizowane są w ramach:
- realizacji zadań zawartych w programie wychowania przedszkolnego,
- realizacji planu rocznego wynikającego z planu rozwoju placówki.
§ 3
W prowadzeniu tej działalności przedszkole ściśle współdziała z rodziną dziecka, organizacjami, których przedmiotem działalności statutowej jest krajoznawstwo, turystyka i wynajem autokarów.
§ 4
Działalność, o której mowa w § 1 obejmuje następujące formy:
· pobyt dzieci w ogrodzie przedszkolnym,
· spacery i wycieczki przedmiotowe, inicjowane i organizowane przez nauczycieli,
· wycieczki regionalno – turystyczne, nie wymagające od uczestników specjalnego przygotowania kondycyjnego i specjalistycznego,
· wyjazdy na konkursy, przeglądy, odbiory nagród.
§ 5
Czas pobytu i formy zajęć prowadzone w ogrodzie przedszkolnym określa nauczyciel. Tematyka zajęć wpisywana jest do dziennika grupy. Przed udostępnieniem ogrodu dzieciom nauczyciel sprawdza teren i sprzęt ogrodowy czy nie zagraża bezpieczeństwu dzieci. Określa sposób w jaki korzystać ze sprzętu i zabawek ogrodowych. Zauważone usterki zgłasza dyrektorowi przedszkola.
§ 6
Spacery i wycieczki przedmiotowe to te, które dotyczą realizacji treści programowych i nie potrzeba na nie zgody rodziców (spacery i wycieczki w pobliżu przedszkola i na terenie wsi).
Tematykę wpisuje się do dziennika zajęć, natomiast czas trwania, ilość dzieci oraz miejsce do którego się udajemy do zeszytu wyjść. W zeszycie podpisują się osoby odpowiedzialne za dzieci – nauczyciele. Zawsze musi być przynajmniej dwóch opiekunów do jednej grupy (nauczyciel i pracownik obsługi).
§ 7
Wycieczka regionalno - turystyczna powinna być należycie przygotowana pod względem programowym i organizacyjnym, a także omówiona ze wszystkimi uczestnikami w zakresie celu, trasy, wykazu zwiedzanych obiektów, harmonogramu i regulaminu.
Odpowiada za to nauczyciel sprawujący funkcje kierownika wycieczki. Przebieg wycieczki odnotowujemy w dziennikach zajęć przed wycieczką. Wycieczka może być planowana po uzyskaniu zgody dyrektora.
§ 8
Dyrektor wyraża zgodę na przeprowadzenie wycieczki po zapoznaniu się i zatwierdzeniu pełnej dokumentacji: karta wycieczki w terminie najpóźniej 1 dzień przed mającą odbyć się wycieczką.
§ 9
Dyrektor powierza obowiązki kierownika wycieczki nauczycielowi zatrudnionemu w placówce, który zapoznał się z regulaminem wycieczek i przyjął go do realizacji. Kierownik wycieczki może równocześnie pełnić rolę opiekuna.
§ 10
Do zadań kierownika wycieczki należy:
· poinformowanie rodziców o wycieczce i uzyskanie zgody od obojga rodziców na wyjazd dziecka;
· zadbanie o prawidłową organizację (transport, wyżywienie) i przebieg wycieczki,
· dbanie o przestrzeganie regulaminu i zasad bezpieczeństwa przez uczestników (teren, rodzaj zwiedzanych obiektów, środek transportu, wyżywienie),
· pamięta o zabraniu apteczki pierwszej pomocy,
· nadzór nad zaopatrzeniem uczestników w sprawny sprzęt i ekwipunek,
· przygotowanie pełnej dokumentacji wycieczki i przedłożenie jej dyrektorowi, to jest:
- karty wycieczki,
- zgody rodziców
· na czas wycieczki wyjazdowej kierownik wycieczki ustala jakie produkty żywnościowe mogą dzieci spożywać (pilnuje, by rodzice tylko w takie wyposażyli dziecko), w czasie całodniowej wycieczki prowiant zabierany jest z przedszkola
· wybranie opiekunów, zapoznanie ich z organizacją i przebiegiem wycieczki oraz przydzielenie im zakresu obowiązków,
· dokonywanie podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego wycieczki
§ 11
Opiekunem na wycieczce może być każda osoba pełnoletnia, na którą wyraża zgodę dyrektor (nauczycielki, inni pracownicy oddelegowani przez dyrektora, rodzice dzieci – jeżeli wyrażają taka wolę i zachodzi potrzeba ich współudziału).
§ 12
Do podstawowych obowiązków opiekuna należy sprawowanie opieki nad powierzonymi mu dziećmi, a w szczególności:
· opieka w czasie przemieszczania się dzieci w czasie trwania wycieczki,
· częste sprawdzanie ilości podopiecznych,
· pomoc w ubieraniu się i rozbieraniu dzieci oraz spożywaniu posiłków,
· pomoc w korzystaniu z toalety,
· pomoc w czasie wchodzenia i wychodzenia dzieci z autokaru,
· zgłaszanie kierownikowi wycieczki o zauważonych zagrożeniach i niepokojących sytuacjach,
· wykonywanie wszystkich innych poleceń kierownika wycieczki wynikających z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki,
· po zakończeniu wycieczki opiekunowie oddają dzieci rodzicom lub opiekunom upoważnionym przez rodziców.
§ 13
W czasie wycieczki regionalno - turystycznej obowiązuje zasada przydzielania jednego opiekuna na 10 dzieci.
Liczba opiekunów może być większa w przypadkach, gdy w grupie są dzieci sprawiające trudności wychowawcze lub gdy korzystamy z komunikacji miejskiej.
§ 14
Uczestnicy wycieczki czy imprezy muszą być ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
§ 15
Pojazd, np. autokar, przed wprowadzeniem do niego dzieci, może być sprawdzony przez funkcjonariusza policji z Komendy Ruchu Drogowego – wycieczki poza wieś.
Dzień przed wycieczką kierownik wycieczki zgłasza wycieczkę w Komendzie Ruchu Drogowego. Zasady zachowania się w autokarze – Załącznik Nr 1.
§ 16
Jeżeli dziecko jest nie odebrane po wycieczce o wyznaczonej porze czekamy na rodzica do zamknięcia przedszkola (w tym czasie opiekun dzwoni do rodzica). Po tym czasie opiekun powiadamia dyrektora placówki oraz ustala z nim dalsze postępowanie (zawiadomienie sądu rodzinnego i ustalenie tymczasowego miejsca umieszczenia dziecka).
§ 17
W przedszkolu obowiązuje
- karta wycieczki (Załącznik Nr 2);
- zgoda rodzica na wyjazd dziecka na liście wpłat
Regulamin obowiązuje od 18.03.2019r.
Załącznik Nr 1
PROCEDURA ZACHOWANIA SIĘ W AUTOKARZE
1. Jeżeli jedziemy autokarem to musi być minimum tyle opiekunów ile jest wejść.
2. Moment wsiadania – pierwszy wchodzi opiekun, który siedzi przy ostatnich drzwiach, dzieci źle znoszące jazdę siedzą z przodu, ostatni wsiada kierownik i sprawdza liczbę dzieci następnie siada przy przednich drzwiach – najbliżej kierowcy.
3. W czasie jazdy nie można wstawać i przemieszczać się po autokarze.
4. Nie wolno w czasie jazdy jeść i pić.
5. Kierowca autokaru wykonuje polecenia kierownika wycieczki. (chyba, że są niezgodne z zasadami ruchu drogowego).
6. Pierwszy z autokaru wysiada opiekun i asekuruje wyjście dzieci.
7. Kiedy jest ciemno w autokarze powinno być zapalone chociaż jedno światło, wtedy inni kierowcy wiedzą, że autokar wiezie dzieci.