CEL GŁÓWNY:
-zapoznanie dzieci ze zjawiskiem powstawania dnia i nocy
Dzień dobry Przedszkolaku! Zapraszam Cie do zaśpiewania piosenki
ufoludki
1.Zabawa dydaktyczna Co robimy w dzień? Co robimy w nocy?
Zabawa pantomimiczna Co można robić w dzień? R. pokazuje różne czynności, a dzieci odgadują, co dzisiaj robił. Następnie dziecko pokazuje wykonywane przez siebie czynności, a R. odgadują, co to za czynności.
2. Zabawa orientacyjno-porządkowa Dzień – noc.
Dzieci spacerują po sali. Na hasło Dzień naśladują zabawy piłką (np. odbijanie, rzucanie), na hasło Noc – układają się na dywanie i udają, że zasypiają.
3.Ćwiczenia klasyfikacyjne.
Obrazki, kartoniki z obrazkami słońca lub księżyca. Dzieci oglądają obrazki (np. przedstawiające dziecko śpiące nocą w łóżeczku, kierowcę jadącego tirem nocą, dzieci spacerujące po parku, bawiące się w piaskownicy, w sali, karetkę pogotowia jadącą nocą). Umieszczają przy nich kartoniki z obrazkami słońca lub księżyca, w zależności od tego, czy dana sytuacja ma miejsce w dzień czy w nocy.
4. Ćwiczenie graficzne Promienie słońca.
Kartki z żółtymi kołami, żółte kredki. Dzieci dorysowują żółtą kredką promyki (kreski różnej długości) dookoła symbolizującego słońce koła wyciętego z żółtego papieru i naklejonego na kartce.
5.Zabawa rozwijająca inwencję twórczą Nasze statki kosmiczne.
Paski bibuły. Chętne dzieci układają na dywanie statki kosmiczne z pasków bibuły różnej długości i szerokości, w różnych kolorach (według własnych pomysłów). Oglądają powstałe kompozycje; wymyślają nazwy planet, na które poleciałyby takimi statkami.